C&K Components D102J12S217PQA
D102J12S217PQA picture photo
Mfg. Part Number
D102J12S217PQA
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 4A 125V
Datasheet Download
D102J12S217PQA.pdf
Availability of D102J12S217PQA
QUANTITY
D102J12S217PQA Order Process
Ship out your order
Specifications of D102J12S217PQA
Internal Part NumberEIS-D102J12S217PQA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesD
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating4A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingO -
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.20mm x 12.90mm
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D102J12S217PQA
Related LinksD102J12, D102J12S217PQA Datasheet, C&K Components Distributor
D102J12S217PQA Details Description
Related parts for D102J12S217PQA
TRANS PREBIAS NPN 150MW SOT523 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REDRIVER LVDS 4CH 48TQFP datasheet.pdf
IC SHIFT REG 8BIT PI-SO 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 21.6W .55-1.8VOUT 12A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 93MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf