TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20WH55HN
D38999/20WH55HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH55HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WH55HN.pdf
Availability of D38999/20WH55HN
QUANTITY
D38999/20WH55HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH55HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH55HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH55HN
Related LinksD38999/, D38999/20WH55HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20WH55HN Details Description
Related parts for D38999/20WH55HN
IC OCTAL LATCH TRI-ST 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 24TSSOP datasheet.pdf
CONN ADAPTER 15P-15P F-M PNL MNT datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 70NS 28SOP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
3+3 WAY F CRIMP S/BORE WO/JS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
M12X1 RA SKT 3P PIGTAIL 1.5M A datasheet.pdf
CRYSTAL 24.5760 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf