United Chemi-Con EKMQ250ELL102MJ16S
EKMQ250ELL102MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ250ELL102MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ250ELL102MJ16S.pdf
Availability of EKMQ250ELL102MJ16S
QUANTITY
EKMQ250ELL102MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ250ELL102MJ16S
Internal Part NumberEIS-EKMQ250ELL102MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current610mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ250ELL102MJ16S
Related LinksEKMQ250EL, EKMQ250ELL102MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ250ELL102MJ16S Details Description
Related parts for EKMQ250ELL102MJ16S
CAP CER 0.68UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
PROGRAMMER UNIVERSAL PM3 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC SLIC PROG DUAL-CH 64TQFP datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 3CH OPEN COLL 16SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
SW INTERLOCK DOOR SAFETY 10.1A datasheet.pdf