United Chemi-Con EKMQ350ETD471MJ16S
EKMQ350ETD471MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ350ETD471MJ16S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ350ETD471MJ16S.pdf
Availability of EKMQ350ETD471MJ16S
QUANTITY
EKMQ350ETD471MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ350ETD471MJ16S
Internal Part NumberEIS-EKMQ350ETD471MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current460mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ350ETD471MJ16S
Related LinksEKMQ350ET, EKMQ350ETD471MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ350ETD471MJ16S Details Description
Related parts for EKMQ350ETD471MJ16S
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 120V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
MOUNTING PAD .99 INCH NATURAL datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/07/180 3.5 BK TU datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 19POS HL LOW P datasheet.pdf