United Chemi-Con EKMQ351ELL220MK20S
EKMQ351ELL220MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ351ELL220MK20S
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ351ELL220MK20S.pdf
Availability of EKMQ351ELL220MK20S
QUANTITY
EKMQ351ELL220MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ351ELL220MK20S
Internal Part NumberEIS-EKMQ351ELL220MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ351ELL220MK20S
Related LinksEKMQ351EL, EKMQ351ELL220MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ351ELL220MK20S Details Description
Related parts for EKMQ351ELL220MK20S
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 18POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
73772-0001 FERRULE DIES datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 1W 0805 WIDE datasheet.pdf
FERRITE CORES datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 12POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA 6XDFN datasheet.pdf