United Chemi-Con EKMQ351VSN181MP30S
EKMQ351VSN181MP30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ351VSN181MP30S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
EKMQ351VSN181MP30S.pdf
Availability of EKMQ351VSN181MP30S
QUANTITY
EKMQ351VSN181MP30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ351VSN181MP30S
Internal Part NumberEIS-EKMQ351VSN181MP30S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ-LU
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current900mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ351VSN181MP30S
Related LinksEKMQ351VS, EKMQ351VSN181MP30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ351VSN181MP30S Details Description
Related parts for EKMQ351VSN181MP30S
IND DELAY LINE 3.1NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC 7-STAGE RIPPLE COUNT 14-DIP datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf