United Chemi-Con EKMQ351VSN221MP35S
EKMQ351VSN221MP35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ351VSN221MP35S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
EKMQ351VSN221MP35S.pdf
Availability of EKMQ351VSN221MP35S
QUANTITY
EKMQ351VSN221MP35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ351VSN221MP35S
Internal Part NumberEIS-EKMQ351VSN221MP35S
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ351VSN221MP35S
Related LinksEKMQ351VS, EKMQ351VSN221MP35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ351VSN221MP35S Details Description
Related parts for EKMQ351VSN221MP35S
RES SMD 806 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 920MA 130 MOHM datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP SOT-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 2% 50VDC 2416 datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 1W DO213AB datasheet.pdf
3/8 INCH HST WHITE 100/12" PKG datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 78.5K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf