United Chemi-Con EKMQ351VSN681MR50S
EKMQ351VSN681MR50S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ351VSN681MR50S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
EKMQ351VSN681MR50S.pdf
Availability of EKMQ351VSN681MR50S
QUANTITY
EKMQ351VSN681MR50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ351VSN681MR50S
Internal Part NumberEIS-EKMQ351VSN681MR50S
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ351VSN681MR50S
Related LinksEKMQ351VS, EKMQ351VSN681MR50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ351VSN681MR50S Details Description
Related parts for EKMQ351VSN681MR50S
SWITCH SIP SPST 10POS R/A UNSLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 100mA 16-DFN (5x3) datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 4POS STACK 5MM datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 9.35NS 256CABGA datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
COVER SR BTS 10 KIT datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
IC SRAM 1MB 55NS 48BGA datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf