United Chemi-Con EKMQ401ELL220MK25S
EKMQ401ELL220MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ401ELL220MK25S
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ401ELL220MK25S.pdf
Availability of EKMQ401ELL220MK25S
QUANTITY
EKMQ401ELL220MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ401ELL220MK25S
Internal Part NumberEIS-EKMQ401ELL220MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current145mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ401ELL220MK25S
Related LinksEKMQ401EL, EKMQ401ELL220MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ401ELL220MK25S Details Description
Related parts for EKMQ401ELL220MK25S
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - AKC16B/AE16G/APK16B datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf