United Chemi-Con EKMQ401VSN101MP25S
EKMQ401VSN101MP25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ401VSN101MP25S
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMQ401VSN101MP25S.pdf
Availability of EKMQ401VSN101MP25S
QUANTITY
EKMQ401VSN101MP25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ401VSN101MP25S
Internal Part NumberEIS-EKMQ401VSN101MP25S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ-LU
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current700mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ401VSN101MP25S
Related LinksEKMQ401VS, EKMQ401VSN101MP25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ401VSN101MP25S Details Description
Related parts for EKMQ401VSN101MP25S
IC FPGA 316 I/O 432MBGA datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .219" .063"L datasheet.pdf
HEAT SHRINK POLY W/ADH 1"X4' datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 24V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FUSE 1A 350V RADIAL datasheet.pdf
BCH-508H- 7 BK datasheet.pdf
OSC XO 37.056MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf