Sullins Connector Solutions PTC19SBEN
PTC19SBEN picture photo
Mfg. Part Number
PTC19SBEN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 19POS
Datasheet Download
PTC19SBEN.pdf
Availability of PTC19SBEN
QUANTITY
PTC19SBEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC19SBEN
Internal Part NumberEIS-PTC19SBEN
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC19SBEN
Related LinksPTC1, PTC19SBEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC19SBEN Details Description
Related parts for PTC19SBEN
TOOL CRIMPING SET SEVERAL CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TRIAD 01 SERIES DUST CAP datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf