United Chemi-Con EKMQ401VSN271MP50S
EKMQ401VSN271MP50S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ401VSN271MP50S
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMQ401VSN271MP50S.pdf
Availability of EKMQ401VSN271MP50S
QUANTITY
EKMQ401VSN271MP50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ401VSN271MP50S
Internal Part NumberEIS-EKMQ401VSN271MP50S
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.22A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ401VSN271MP50S
Related LinksEKMQ401VS, EKMQ401VSN271MP50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ401VSN271MP50S Details Description
Related parts for EKMQ401VSN271MP50S
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 7UH 2.2A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2.5MHZ 64LFCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 66MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
RES 162 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
LED COB CXB3050 3500K WHT SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ10 11 OLIV datasheet.pdf
TV 18C 14#22D 4#8(QUAD) PIN RE datasheet.pdf
24-bit, 96kHz Stereo DAC with Volume Control IC datasheet.pdf