United Chemi-Con EKMQ451ELL3R3MJC5S
EKMQ451ELL3R3MJC5S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ451ELL3R3MJC5S
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ451ELL3R3MJC5S.pdf
Availability of EKMQ451ELL3R3MJC5S
QUANTITY
EKMQ451ELL3R3MJC5S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ451ELL3R3MJC5S
Internal Part NumberEIS-EKMQ451ELL3R3MJC5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ451ELL3R3MJC5S
Related LinksEKMQ451EL, EKMQ451ELL3R3MJC5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ451ELL3R3MJC5S Details Description
Related parts for EKMQ451ELL3R3MJC5S
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TACHOMETER LCD 4 CHAR PANEL MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
DIODE 1PH 6A 50V GBPC6 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SGE1510-2-4880A-2000C datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf