United Chemi-Con EKMQ451VSN221MQ45S
EKMQ451VSN221MQ45S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ451VSN221MQ45S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMQ451VSN221MQ45S.pdf
Availability of EKMQ451VSN221MQ45S
QUANTITY
EKMQ451VSN221MQ45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ451VSN221MQ45S
Internal Part NumberEIS-EKMQ451VSN221MQ45S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ-LU
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ451VSN221MQ45S
Related LinksEKMQ451VS, EKMQ451VSN221MQ45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ451VSN221MQ45S Details Description
Related parts for EKMQ451VSN221MQ45S
PLUG ASSY,CHAMP 050,SER I,160P datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 2POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 27MMX30MM 11.02" datasheet.pdf
MOD IGBT SIX-PACK RBSOA E2 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 270MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf