United Chemi-Con EKMQ451VSN271MR40S
EKMQ451VSN271MR40S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ451VSN271MR40S
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMQ451VSN271MR40S.pdf
Availability of EKMQ451VSN271MR40S
QUANTITY
EKMQ451VSN271MR40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ451VSN271MR40S
Internal Part NumberEIS-EKMQ451VSN271MR40S
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.19A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ451VSN271MR40S
Related LinksEKMQ451VS, EKMQ451VSN271MR40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ451VSN271MR40S Details Description
Related parts for EKMQ451VSN271MR40S
RES SMD 113 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLU 1.5" X 4' datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 500V X7T 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf