United Chemi-Con EKMQ451VSN331MA35S
EKMQ451VSN331MA35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ451VSN331MA35S
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMQ451VSN331MA35S.pdf
Availability of EKMQ451VSN331MA35S
QUANTITY
EKMQ451VSN331MA35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ451VSN331MA35S
Internal Part NumberEIS-EKMQ451VSN331MA35S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ-LU
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.38A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ451VSN331MA35S
Related LinksEKMQ451VS, EKMQ451VSN331MA35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ451VSN331MA35S Details Description
Related parts for EKMQ451VSN331MA35S
Connector Receptacle, Bottom Entry 8 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/3V 10MLF datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP MICA 24PF 5% 500V 1210 datasheet.pdf
IC CLOCK SSCG EMI 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SHROUDED HEADER VT SMT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18 OLIVE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf