United Chemi-Con EKMQ500EMC471MJ20S
EKMQ500EMC471MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ500EMC471MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ500EMC471MJ20S.pdf
Availability of EKMQ500EMC471MJ20S
QUANTITY
EKMQ500EMC471MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ500EMC471MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKMQ500EMC471MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current540mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ500EMC471MJ20S
Related LinksEKMQ500EM, EKMQ500EMC471MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ500EMC471MJ20S Details Description
Related parts for EKMQ500EMC471MJ20S
CAP FILM 1200PF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 49MA 20 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
NOTCH BLADE AM63195F206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A 1408 datasheet.pdf