United Chemi-Con EKMQ500VSN222MP25S
EKMQ500VSN222MP25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ500VSN222MP25S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
EKMQ500VSN222MP25S.pdf
Availability of EKMQ500VSN222MP25S
QUANTITY
EKMQ500VSN222MP25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ500VSN222MP25S
Internal Part NumberEIS-EKMQ500VSN222MP25S
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ-LU
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ500VSN222MP25S
Related LinksEKMQ500VS, EKMQ500VSN222MP25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ500VSN222MP25S Details Description
Related parts for EKMQ500VSN222MP25S
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MOSFET N CH 40V 195A D2PAK datasheet.pdf