United Chemi-Con EKMQ630ELL221MJ16S
EKMQ630ELL221MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ630ELL221MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ630ELL221MJ16S.pdf
Availability of EKMQ630ELL221MJ16S
QUANTITY
EKMQ630ELL221MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ630ELL221MJ16S
Internal Part NumberEIS-EKMQ630ELL221MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current335mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ630ELL221MJ16S
Related LinksEKMQ630EL, EKMQ630ELL221MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ630ELL221MJ16S Details Description
Related parts for EKMQ630ELL221MJ16S
HEATSINK datasheet.pdf
RES SMD 2.49M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SERIAL PORT ADAPTER OEM 331X datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 15% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.6A 31.3 MOHM datasheet.pdf
RES 4.99M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf