Vishay/Dale RNC55J1103BRBSL
RNC55J1103BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1103BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1103BRBSL.pdf
Availability of RNC55J1103BRBSL
QUANTITY
RNC55J1103BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1103BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1103BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1103BRBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1103BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1103BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J1103BRBSL
MODULE SDRAM 32MB 168DIMM datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V 2A TO220FL datasheet.pdf
CONN RCPT 5CONT DIN SLD PNL MNT datasheet.pdf
IC BUFF/CONVERTER HEX 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 120V TO-220AB datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf