United Chemi-Con EKMQ630ELL332MN40S
EKMQ630ELL332MN40S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ630ELL332MN40S
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ630ELL332MN40S.pdf
Availability of EKMQ630ELL332MN40S
QUANTITY
EKMQ630ELL332MN40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ630ELL332MN40S
Internal Part NumberEIS-EKMQ630ELL332MN40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.95A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ630ELL332MN40S
Related LinksEKMQ630EL, EKMQ630ELL332MN40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ630ELL332MN40S Details Description
Related parts for EKMQ630ELL332MN40S
CONN CARDEDGE HSG DUAL 20POS datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 15POS .156 GRN datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf