United Chemi-Con EKMQ6R3ELL223MMP1S
EKMQ6R3ELL223MMP1S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ6R3ELL223MMP1S
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ6R3ELL223MMP1S.pdf
Availability of EKMQ6R3ELL223MMP1S
QUANTITY
EKMQ6R3ELL223MMP1S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ6R3ELL223MMP1S
Internal Part NumberEIS-EKMQ6R3ELL223MMP1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.28A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ6R3ELL223MMP1S
Related LinksEKMQ6R3EL, EKMQ6R3ELL223MMP1S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ6R3ELL223MMP1S Details Description
Related parts for EKMQ6R3ELL223MMP1S
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .050 VERT SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO263-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
AM60512-1 FRAME datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 0.65A 6WLCSP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf