United Chemi-Con EKMQ6R3ELL682MK25S
EKMQ6R3ELL682MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ6R3ELL682MK25S
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ6R3ELL682MK25S.pdf
Availability of EKMQ6R3ELL682MK25S
QUANTITY
EKMQ6R3ELL682MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ6R3ELL682MK25S
Internal Part NumberEIS-EKMQ6R3ELL682MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ6R3ELL682MK25S
Related LinksEKMQ6R3EL, EKMQ6R3ELL682MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ6R3ELL682MK25S Details Description
Related parts for EKMQ6R3ELL682MK25S
IC DATA ACQ SYS 10BIT 2CH 8-DIP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL T/H LP 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 60A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 80VWM 129.6VC DO214AB datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf