United Chemi-Con EKMR201VSN152MA30S
EKMR201VSN152MA30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMR201VSN152MA30S
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMR201VSN152MA30S.pdf
Availability of EKMR201VSN152MA30S
QUANTITY
EKMR201VSN152MA30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMR201VSN152MA30S
Internal Part NumberEIS-EKMR201VSN152MA30S
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMR
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMR201VSN152MA30S
Related LinksEKMR201VS, EKMR201VSN152MA30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMR201VSN152MA30S Details Description
Related parts for EKMR201VSN152MA30S
RES SMD 255 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1.50"X12" datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 447MA 350 MOHM SMD datasheet.pdf
LIGHT PIPE RA SMD datasheet.pdf
CORD 4POS FMALE/MALE,RA 3M 22AWG datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 144TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf