United Chemi-Con EKMR251VSN102MR35S
EKMR251VSN102MR35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMR251VSN102MR35S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EKMR251VSN102MR35S.pdf
Availability of EKMR251VSN102MR35S
QUANTITY
EKMR251VSN102MR35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMR251VSN102MR35S
Internal Part NumberEIS-EKMR251VSN102MR35S
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMR
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.03A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMR251VSN102MR35S
Related LinksEKMR251VS, EKMR251VSN102MR35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMR251VSN102MR35S Details Description
Related parts for EKMR251VSN102MR35S
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 5V datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 200 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 11POS 1MM 5" datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V CH 0603 datasheet.pdf