United Chemi-Con EKMS161VSN152MR35S
EKMS161VSN152MR35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS161VSN152MR35S
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
EKMS161VSN152MR35S.pdf
Availability of EKMS161VSN152MR35S
QUANTITY
EKMS161VSN152MR35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS161VSN152MR35S
Internal Part NumberEIS-EKMS161VSN152MR35S
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.17A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS161VSN152MR35S
Related LinksEKMS161VS, EKMS161VSN152MR35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS161VSN152MR35S Details Description
Related parts for EKMS161VSN152MR35S
DNF 450 MHZ -1000 MHZ SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
SPRING RETAINER datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 1.5GHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT SKT datasheet.pdf