United Chemi-Con EKMS181VSN182MA35S
EKMS181VSN182MA35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS181VSN182MA35S
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
EKMS181VSN182MA35S.pdf
Availability of EKMS181VSN182MA35S
QUANTITY
EKMS181VSN182MA35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS181VSN182MA35S
Internal Part NumberEIS-EKMS181VSN182MA35S
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.68A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS181VSN182MA35S
Related LinksEKMS181VS, EKMS181VSN182MA35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS181VSN182MA35S Details Description
Related parts for EKMS181VSN182MA35S
IC REG LDO ADJ 1A SOT223-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 12A DIRECTFET datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 8A D2PAK datasheet.pdf
IC ADC/DAC W/8051 MCU FLSH 36QFN datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC CTRLR SYNC BUCK DUAL 32QFN datasheet.pdf
MICRO 25POS PIN 12" datasheet.pdf
FUSE IND T-DELAY 2A 600VAC/DC datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4K OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V H2PAK-2 datasheet.pdf