United Chemi-Con EKMS201VSN102MR30S
EKMS201VSN102MR30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS201VSN102MR30S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMS201VSN102MR30S.pdf
Availability of EKMS201VSN102MR30S
QUANTITY
EKMS201VSN102MR30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS201VSN102MR30S
Internal Part NumberEIS-EKMS201VSN102MR30S
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.52A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.280" (32.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS201VSN102MR30S
Related LinksEKMS201VS, EKMS201VSN102MR30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS201VSN102MR30S Details Description
Related parts for EKMS201VSN102MR30S
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CLINCHER R/A LATCHING HEADER datasheet.pdf
2MMFB,5R,ASY,030,SIG,HDR,EN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 5A CRS datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
003LF MINI POWER COUPLER datasheet.pdf
CHISEL 30 3.20MM datasheet.pdf