United Chemi-Con EKMS251VSN182MA50S
EKMS251VSN182MA50S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS251VSN182MA50S
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EKMS251VSN182MA50S.pdf
Availability of EKMS251VSN182MA50S
QUANTITY
EKMS251VSN182MA50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS251VSN182MA50S
Internal Part NumberEIS-EKMS251VSN182MA50S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChemi-Con / KMS Series
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.98A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.067" (52.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS251VSN182MA50S
Related LinksEKMS251VS, EKMS251VSN182MA50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS251VSN182MA50S Details Description
Related parts for EKMS251VSN182MA50S
CORD SWITZ ROJ H05VV-F 2.5M 2X1 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 3.65 OHM 1% AXL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
TOP CABLING MODULE 300MM datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf