United Chemi-Con EKMS251VSN271MP25S
EKMS251VSN271MP25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS251VSN271MP25S
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EKMS251VSN271MP25S.pdf
Availability of EKMS251VSN271MP25S
QUANTITY
EKMS251VSN271MP25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS251VSN271MP25S
Internal Part NumberEIS-EKMS251VSN271MP25S
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.11A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS251VSN271MP25S
Related LinksEKMS251VS, EKMS251VSN271MP25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS251VSN271MP25S Details Description
Related parts for EKMS251VSN271MP25S
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15.8 OHM 1% 20W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 56MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH MLP2X3 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT SKT datasheet.pdf