United Chemi-Con EKMS251VSN681MQ40S
EKMS251VSN681MQ40S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS251VSN681MQ40S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EKMS251VSN681MQ40S.pdf
Availability of EKMS251VSN681MQ40S
QUANTITY
EKMS251VSN681MQ40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS251VSN681MQ40S
Internal Part NumberEIS-EKMS251VSN681MQ40S
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.02A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.673" (42.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS251VSN681MQ40S
Related LinksEKMS251VS, EKMS251VSN681MQ40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS251VSN681MQ40S Details Description
Related parts for EKMS251VSN681MQ40S
IC BATTERY GAS GAUGE 16-SOIC datasheet.pdf
IC TRANSCVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT KIT VERT NEW MOTOR datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X6S 0603 datasheet.pdf
IC IMAGE SENSOR VGA 25-CSP3 datasheet.pdf
SR BTS TT 58 20 ASY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAB 6C 4#4 2#0 SKT RECP datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf