United Chemi-Con EKMS3B1VSN122MA50S
EKMS3B1VSN122MA50S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS3B1VSN122MA50S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
EKMS3B1VSN122MA50S.pdf
Availability of EKMS3B1VSN122MA50S
QUANTITY
EKMS3B1VSN122MA50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS3B1VSN122MA50S
Internal Part NumberEIS-EKMS3B1VSN122MA50S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMS
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.067" (52.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS3B1VSN122MA50S
Related LinksEKMS3B1VS, EKMS3B1VSN122MA50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS3B1VSN122MA50S Details Description
Related parts for EKMS3B1VSN122MA50S
PILOT LIGHT SQUARE GRN 12VDC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 39 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.1V 0.2A 4X2SON datasheet.pdf
SB.HSS.BG8-LANG-F datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf