United Chemi-Con EKMS3B1VSN561MA30S
EKMS3B1VSN561MA30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS3B1VSN561MA30S
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
EKMS3B1VSN561MA30S.pdf
Availability of EKMS3B1VSN561MA30S
QUANTITY
EKMS3B1VSN561MA30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS3B1VSN561MA30S
Internal Part NumberEIS-EKMS3B1VSN561MA30S
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.02A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.280" (32.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS3B1VSN561MA30S
Related LinksEKMS3B1VS, EKMS3B1VSN561MA30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS3B1VSN561MA30S Details Description
Related parts for EKMS3B1VSN561MA30S
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 0.005 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE PINS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 4V 1411 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf