United Chemi-Con EKMS3B1VSN561MR35S
EKMS3B1VSN561MR35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS3B1VSN561MR35S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
EKMS3B1VSN561MR35S.pdf
Availability of EKMS3B1VSN561MR35S
QUANTITY
EKMS3B1VSN561MR35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS3B1VSN561MR35S
Internal Part NumberEIS-EKMS3B1VSN561MR35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMS
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.93A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS3B1VSN561MR35S
Related LinksEKMS3B1VS, EKMS3B1VSN561MR35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS3B1VSN561MR35S Details Description
Related parts for EKMS3B1VSN561MR35S
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 11W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MPU I.MX31 532MHZ 473MAPBGA datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING W/COVER RJ45 JACK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK FOR .063" PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf