| Internal Part Number | EIS-0LGR01.5U | |
| Product Training Modules | Fuseology - Introduction to Fuses | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Series | LGR | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Voltage - Rated | 300VAC | |
| Current | 1.5A | |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard | |
| Size / Dimension | 0.610" Dia x 1.820" L (15.49mm x 46.23mm) | |
| Mounting Type | Holder | |
| Color | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Melting I²t | - | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 0LGR01.5U | |
| Related Links | 0LGR, 0LGR01.5U Datasheet, Littelfuse Distributor | |
 | 2288930 | ROUND CABLE ASSEMBLY 14POS 2M | datasheet.pdf | |