United Chemi-Con EKMS3B1VSN821MR45S
EKMS3B1VSN821MR45S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS3B1VSN821MR45S
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
EKMS3B1VSN821MR45S.pdf
Availability of EKMS3B1VSN821MR45S
QUANTITY
EKMS3B1VSN821MR45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS3B1VSN821MR45S
Internal Part NumberEIS-EKMS3B1VSN821MR45S
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.47A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.870" (47.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS3B1VSN821MR45S
Related LinksEKMS3B1VS, EKMS3B1VSN821MR45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS3B1VSN821MR45S Details Description
Related parts for EKMS3B1VSN821MR45S
SW LEVER SPDT 0.1A 16GF PCB 125V datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 9V datasheet.pdf
CARRIER LEAD CHIP 4-5/16X 4-5/16 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 9.31 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
IC SLIC 2CH UNIV 150V 48QFN datasheet.pdf