United Chemi-Con EKMS401VSN471MR40S
EKMS401VSN471MR40S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS401VSN471MR40S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMS401VSN471MR40S.pdf
Availability of EKMS401VSN471MR40S
QUANTITY
EKMS401VSN471MR40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS401VSN471MR40S
Internal Part NumberEIS-EKMS401VSN471MR40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMS
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.82A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.673" (42.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS401VSN471MR40S
Related LinksEKMS401VS, EKMS401VSN471MR40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS401VSN471MR40S Details Description
Related parts for EKMS401VSN471MR40S
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1K OHM 10SIP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XTE 465NM ROY BLUE 475MW SMD datasheet.pdf
25+25 WAY M VERT 4.5 TAIL WOJS datasheet.pdf
CORNER GUIDE,BLACK,RIBBON FIBER datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf