United Chemi-Con EKMS451VSN391MR45S
EKMS451VSN391MR45S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS451VSN391MR45S
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMS451VSN391MR45S.pdf
Availability of EKMS451VSN391MR45S
QUANTITY
EKMS451VSN391MR45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS451VSN391MR45S
Internal Part NumberEIS-EKMS451VSN391MR45S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChemi-Con / KMS Series
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.870" (47.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS451VSN391MR45S
Related LinksEKMS451VS, EKMS451VSN391MR45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS451VSN391MR45S Details Description
Related parts for EKMS451VSN391MR45S
RES SMD 18.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG HSG 3POS datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 22UF 20V 2917 datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 0.5% 8W TO220-4 datasheet.pdf
IC REG BUCK SPLIT RAIL 8SOPWRPAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf