United Chemi-Con EKMS501VSN221MR45S
EKMS501VSN221MR45S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS501VSN221MR45S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
EKMS501VSN221MR45S.pdf
Availability of EKMS501VSN221MR45S
QUANTITY
EKMS501VSN221MR45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS501VSN221MR45S
Internal Part NumberEIS-EKMS501VSN221MR45S
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.33A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.870" (47.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS501VSN221MR45S
Related LinksEKMS501VS, EKMS501VSN221MR45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS501VSN221MR45S Details Description
Related parts for EKMS501VSN221MR45S
FIXED IND 6UH 17A 4.6 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 235MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 LDO/CTRL 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 179.6NH 400MA 640 MOHM datasheet.pdf
FUSE LINK 500V GL NH 25A SIZE0 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
HEATSINK R87-60 15W CITIZEN datasheet.pdf
CONN SEALING PLUG YELLOW 12AWG datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.2A 4XDFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf