United Chemi-Con EKMT421VSN681MA50S
EKMT421VSN681MA50S picture photo
Mfg. Part Number
EKMT421VSN681MA50S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
EKMT421VSN681MA50S.pdf
Availability of EKMT421VSN681MA50S
QUANTITY
EKMT421VSN681MA50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMT421VSN681MA50S
Internal Part NumberEIS-EKMT421VSN681MA50S
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.067" (52.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMT421VSN681MA50S
Related LinksEKMT421VS, EKMT421VSN681MA50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMT421VSN681MA50S Details Description
Related parts for EKMT421VSN681MA50S
CONN PLUG IDC 10POS .1X.1 DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 250MA 450 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS 0.156 datasheet.pdf
IC CHARGING SYSTEM SAFETY 12-DFN datasheet.pdf
IC MCU PSOC 28-SSOP datasheet.pdf
IC CLK EMI REDUCTION FREQ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PADDLE LVR SPST 5A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf