AVX Corporation SR151C821KAA
SR151C821KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR151C821KAA
Brief Description
CAP CER 820PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C821KAA.pdf
Availability of SR151C821KAA
QUANTITY
SR151C821KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C821KAA
Internal Part NumberEIS-SR151C821KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance820pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)