United Chemi-Con EKMT451VSN271MQ50S
EKMT451VSN271MQ50S picture photo
Mfg. Part Number
EKMT451VSN271MQ50S
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMT451VSN271MQ50S.pdf
Availability of EKMT451VSN271MQ50S
QUANTITY
EKMT451VSN271MQ50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMT451VSN271MQ50S
Internal Part NumberEIS-EKMT451VSN271MQ50S
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.74A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)2.067" (52.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMT451VSN271MQ50S
Related LinksEKMT451VS, EKMT451VSN271MQ50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMT451VSN271MQ50S Details Description
Related parts for EKMT451VSN271MQ50S
XFRMR LAMINATED 2VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
BASE TYPE2 ARRESTERS DIN RAIL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 36POWERSSO datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 610MA 480 MOHM datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf