United Chemi-Con EKMT451VSN271MR40S
EKMT451VSN271MR40S picture photo
Mfg. Part Number
EKMT451VSN271MR40S
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMT451VSN271MR40S.pdf
Availability of EKMT451VSN271MR40S
QUANTITY
EKMT451VSN271MR40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMT451VSN271MR40S
Internal Part NumberEIS-EKMT451VSN271MR40S
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.673" (42.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMT451VSN271MR40S
Related LinksEKMT451VS, EKMT451VSN271MR40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMT451VSN271MR40S Details Description
Related parts for EKMT451VSN271MR40S
IDC CABLE - MPR20K/MC20G/MPR20K datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 3.57 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
PHOTODIODE PILL PACK datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf