United Chemi-Con EKMT451VSN471MA45S
EKMT451VSN471MA45S picture photo
Mfg. Part Number
EKMT451VSN471MA45S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMT451VSN471MA45S.pdf
Availability of EKMT451VSN471MA45S
QUANTITY
EKMT451VSN471MA45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMT451VSN471MA45S
Internal Part NumberEIS-EKMT451VSN471MA45S
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.67A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.870" (47.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMT451VSN471MA45S
Related LinksEKMT451VS, EKMT451VSN471MA45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMT451VSN471MA45S Details Description
Related parts for EKMT451VSN471MA45S
RES SMD 1.05K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 7.06K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
PLUG-IN MODULE FOR MOUNTING datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 185MA 3 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 5A DO214AB datasheet.pdf