SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands CENT1120A1551F01
CENT1120A1551F01 picture photo
Mfg. Part Number
CENT1120A1551F01
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 120W
Datasheet Download
CENT1120A1551F01.pdf
Availability of CENT1120A1551F01
QUANTITY
CENT1120A1551F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CENT1120A1551F01
Internal Part NumberEIS-CENT1120A1551F01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesCENT1120
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)7.33A
Power (Watts)120W
No Load Power Consumption300mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorRectangular, 4 Position
Size / Dimension3.31" L x 1.85" W x 1.27" H (84.0mm x 47.0mm x 32.3mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max110W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length70.9" (1.80m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CENT1120A1551F01
CENT1120A1551F01 Details Description
Related parts for CENT1120A1551F01
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 50W 1% TO221 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 64POS datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS PNL MNT PIN datasheet.pdf