United Chemi-Con EKMW401VSN221MQ25S
EKMW401VSN221MQ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMW401VSN221MQ25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMW401VSN221MQ25S.pdf
Availability of EKMW401VSN221MQ25S
QUANTITY
EKMW401VSN221MQ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMW401VSN221MQ25S
Internal Part NumberEIS-EKMW401VSN221MQ25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMW
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.15A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMW401VSN221MQ25S
Related LinksEKMW401VS, EKMW401VSN221MQ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMW401VSN221MQ25S Details Description
Related parts for EKMW401VSN221MQ25S
CONN EDGE DUAL .050 DIP 30POS datasheet.pdf
IC RS485 TRANSCEIVER 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16TQFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 29.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf