United Chemi-Con EKMW401VSN331MR25S
EKMW401VSN331MR25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMW401VSN331MR25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMW401VSN331MR25S.pdf
Availability of EKMW401VSN331MR25S
QUANTITY
EKMW401VSN331MR25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMW401VSN331MR25S
Internal Part NumberEIS-EKMW401VSN331MR25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMW
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.46A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMW401VSN331MR25S
Related LinksEKMW401VS, EKMW401VSN331MR25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMW401VSN331MR25S Details Description
Related parts for EKMW401VSN331MR25S
CORD MINIGRABBER PATCH 60" BROWN datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 480MA 1 OHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/3.3V 10MLF datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.2W TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
4 POLE BUS BAR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
FEED TUBE HOLDER datasheet.pdf
RAIL 960 V 20 datasheet.pdf