United Chemi-Con EKMW401VSN471MQ45S
EKMW401VSN471MQ45S picture photo
Mfg. Part Number
EKMW401VSN471MQ45S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMW401VSN471MQ45S.pdf
Availability of EKMW401VSN471MQ45S
QUANTITY
EKMW401VSN471MQ45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMW401VSN471MQ45S
Internal Part NumberEIS-EKMW401VSN471MQ45S
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.87A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.870" (47.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMW401VSN471MQ45S
Related LinksEKMW401VS, EKMW401VSN471MQ45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMW401VSN471MQ45S Details Description
Related parts for EKMW401VSN471MQ45S
IDC CABLE- ASS50A/ AE50M / ASS50 datasheet.pdf
IC COMP TTL/CMOS 1CHAN 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.4M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 250KSPS SAR 56TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT TRIAX SKT SLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf