United Chemi-Con EKMW421VSN471MA30S
EKMW421VSN471MA30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMW421VSN471MA30S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
EKMW421VSN471MA30S.pdf
Availability of EKMW421VSN471MA30S
QUANTITY
EKMW421VSN471MA30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMW421VSN471MA30S
Internal Part NumberEIS-EKMW421VSN471MA30S
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.67A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.280" (32.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMW421VSN471MA30S
Related LinksEKMW421VS, EKMW421VSN471MA30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMW421VSN471MA30S Details Description
Related parts for EKMW421VSN471MA30S
IC CMOS 8CH DATA SELECTOR 16SOIC datasheet.pdf
RD-15ASJS BLA/SLA datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
XBEE PRO MODULE datasheet.pdf
RES 274K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf