United Chemi-Con EKMW451VSN181MP35S
EKMW451VSN181MP35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMW451VSN181MP35S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMW451VSN181MP35S.pdf
Availability of EKMW451VSN181MP35S
QUANTITY
EKMW451VSN181MP35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMW451VSN181MP35S
Internal Part NumberEIS-EKMW451VSN181MP35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMW
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.02A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMW451VSN181MP35S
Related LinksEKMW451VS, EKMW451VSN181MP35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMW451VSN181MP35S Details Description
Related parts for EKMW451VSN181MP35S
TRIMMER 50K OHM 0.1W TH datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 700MHZ 8SOIC datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR LM2735 SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-9V 4W datasheet.pdf